Zaczerpnięte z: "Diecezja Toruńska. Historia i teraźniejszość"

Rys historyczny:

Kościół poewangelicki. Po wojnie pełnił funkcję kościoła szkolnego. Zbudowany w latach 1900-1901. do 1945 roku kościół był własnością gminy ewangelickiej. W tymże roku został przejęty przez katolików, poświęcony i oddany miejscowej ludności jako kościół filialny parafii Dębowa Łąka.

Budowa:

Neogotycki. Murowany z cegły. Korpus jednonawowy z prezbiterium od strony północnej, emporą i chórem organowym przy ścianie południowej. Od frontu czteroboczna wieża przechodząca w górnej partii w ośmiobok, przy prezbiterium 3-bocznie zamknięta zakrystia. Dach nad korpusem dwuspadowy, kryty dachówką esówką, na wieży namiotowy - 8-spadowy (dachówka mnich-mniszka). Zakrystia kryta dachówką karpiówką  ułożoną w koronkę.

Wnętrze korpusu z otwartą więźbą dachową, w prezbiterium i w partii podwieżowej sklepienie krzyżowe.

Wystrój:

W kościele dominuje wystrój neogotycki (ołtarz główny, ambona, konfesjonał, feretrony, witraże w prezbiterium, nawie i zakrystii). Z XIX wieku pochodzi także ludowy krucyfiks procesyjny i figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Organy o zewnętrznej oprawie neogotyckiej i współczesnym jej wyposażeniu (z końca XIX wieku); instrument: traktura pneumatyczna, wiatrownice pneumatyczno-stożkowe, 12 rejestrów, 2 manuały + pedał.

Kościół filialny p.w. Matki Boskiej Bolesnej